Знак євро

Євро ( Euro )

€

Євро — офіційна валюта в країнах т.зв. "Єврозони". Міжнародне позначення Євро — . Латиною назва записується як Euro (з великої чи з малої літери — по-різному в різних мовах); грецькою — Ευρω; кириличне написання — Евро (болгарською, македонською, російською та сербською; в Чорногорії вживається варіант Еуро).

В безготівкових розрахунках нова грошова одиниця Євросоюзу була введена з 1 січня 1999 року, замінивши собою ЕКЮ; в готівці — з 1 січня 2002 року До 2015 року на Євро перейшли 19 (з 27) країн Європейського Союзу:

Офіційна специфікація знака €
Офіційна специфікація знака Євро


€ - варіанти накреслення
Варіанти накреслення знака Євро
 • Австрія
 • Бельгія
 • Греція
 • Естонія
 • Ірландія
 • Іспанія
 • Італія
 • Кіпр
 • Латвія
 • Литва
 • Люксембург
 • Мальта
 • Нідерланди
 • Німеччина
 • Португалія
 • Словаччина
 • Словенія
 • Фінляндія
 • Франція

У Великобританії, Швеції, Данії вирішили не змінювати національну валюту. Латвія і Литва планували перейти на Євро в 2009 році, але перехід було відкладено (Латвія всеж-таки перейшла з 2014, а Литва — з 2015). Болгарія та Угорщина планували перейти на Євро до 2010 року, але цей перехід також відкладений, Чехія з Польщею — до 2011 року (теж поки не перейшли), Румунія — до 2014 (також поки ні). Окрім цього, Євро офіційно використовують країни, які не є членами ЄС: Ватикан, Монако, Сан-Марино. Неофіційно Євро також використовується в Андоррі, Чорногорії та автономному краї Косово.

Мабуть, жодна зі спеціальних графічних позначок не викликала стільки суперечок та дорікань, як позначка Євро. Почнемо з того, що історія його виникнення хоч і недавня, але досить темна й каламутна. Стверджується, що висока Єврокомісія з розглянутої добірки варіантів вибрала один, який і був затверджений в якості офіційного. Автором переможного дизайну, як було сказано, виявилася команда з чотирьох експертів, однак імена їх чомусь не було згадано. Ця офіційна версія оскаржується Артуром Айзенменгером, в минулому провідним графічним дизайнером Європейського Співтовариства, який стверджує, що створив цей знак як загальний символ Європи ще в середині 70-х років. Коротше, темна вода у хмарах повітря́них...

Головна проблема з цим знаком полягає у тому, що він має занадто жорстку специфікацію, і погано піддається різноманітним гарнітурним варіаціям (див. вище малюнок з офіційною специфікацією). Через це Єврокомісії довелося переписувати правила використання знака, визначивши кінець кінцем лише те, що це просто офіційний знак, але в ньому є певні ознаки, які мають бути обов'язково присутні, якщо цей знак малюється для будь-якого шрифту. Тому шрифтові варіації часто-густо далеко відходять від офіційної специфікації; єдине, що залишається незмінним — закарлюка (для якої зазвичай береться велика літера C), перекреслена двома поперечинами.

Розташування знаку по відношенню до цифр, що позначає певну грошову суму, у різних країнах відрізняється. Хоча офіційно рекомендовано розміщувати його попереду цифр, але у більшості випадків знак розташовують так, як звикли — тобто, так само, як це було вживано для національних валют країн Єврозони раніше, до введення в дію Євро.

Запис в HTML
€
Кодування UNICODE
U + 20AC

Ще раз — загальна таблиця зо всіма позначками валют:

Таблиця умовних позначень валют
¤Універсальне позначення валютиGeneric currency symbol¤
Українська валюта
₴ГривняУкраїнаHryvniaUAH грн
Основні валюти
$ДоларСШАDollarUSD$
€ЄвроЄвро­пейський СоюзEuroEUR
£Фунт СтерлінгівВелико­­британіяPound SterlingGBP£
¥ЄнаЯпоніяYenJPY¥ 円  圓
¥ЮаньКитайYuánCNY¥ 元  圓
₽РубльРосіяRubleRUB руб.
Інші валюти
₪ШекельІзраїльSheqelILS
₨РупіяІндіяRupeeINR Rs  Rp  ₹
₩ВонаКореяWonKRW
₦НайраНігеріяNairaNGN
฿БатТаїландBahtTHB฿
₫ДонгВ'єтнамDôngVND
₭КіпЛаосKipLAK
៛РіельКамбоджаRielKHR
₮ТугрикМонголіяTögrögMNT
₱ПесоФіліппіниPesoPHP
﷼РіалІранRialIRR
₡КолонКоста-РикаColonCRC
₲ҐуараніПарагвайGuaraniPYG G.
؋АфганіАфганістанAfghaniAFN؋
₵СедіГанаCediGHS
₸ТенгеКазахстанTengeKZT
₺Турецька ліраТуреччинаTurkish LiraTRY TL
₼МанатАзер­байджанManatAZN
₾ЛаріГрузіяLariGEL ლ
ZłЗлотийПольщаZłotyPLN
Застарілі валюти
₠ЕКЮЄвро­пейська СпільнотаECUXEU
₧ПесетаІспаніяPesetaESP Pts
₣ФранкФранціяFrancFRF F
₤ЛіраІталіяLiraITL
ƒФлорин
Гульден
НідерландиFlorin
Gulden
NLGƒ
₯ДрахмаГреціяDrachmaGRD
₢КрузейроБразиліяCruzeiroBRZ Cr
₳АустралАргентинаAustralARA
Похідні грошові одиниці
¢Цент1/100 долараCent
¢ c
₥Міль1/1000 долараMill

₰Пфеніг1/100 маркиPfennig

Bitcoin (куди ж без нього:)
Біткоїн
BitcoinBTC

Якщо ви замість символів, що позначають ту чи іншу валюту, бачите прямокутники, або інші незрозумілі символи, які не відповідають їхньому графічному зображенню, що показано у лівому стовпчику — це значить, що на вашому комп'ютері не встановлено нові шрифти для підтримки цих позначень. Не лякайтеся, нічого жахливого нема.