Знак російського рубля

Рубль ( Ruble )

₽

Рубль — назва валют Російської Федерації та Республіки Білорусь; в минулому — СРСР, ще раніше — Російської імперії.

Країна Код Позначення
Російська Федерація RUB , руб.
Білорусь BYN Br

Починаючи з 1997 року робилися неодноразові спроби розробити спеціальний графічний символ для позначення рубля, але Центробанк Росії тривалий час не стверджував жодну із запропонованих позначок (хоча, за деякими даними, Центробанк ще в 2008 збирався затвердити позначення рубля у вигляді великої літери Р з крапкою: Р.  ) Однак, в 2007 році ініціативною групою дизайнерських студій було запропоновано досить вдалий варіант, який після довгих коливань всеж-таки був затверджений ЦБ РФ (sic) аж біля 2014 року. Через деякий час він був включений в стандарт Unicode; проте для позначення рубля простіше використовувати традиційне літерне позначення: руб.

ру
Позначення рубля в XVII ст.

Ось що цікаво — оригінальна позначка для рубля існувала в Росії ще в XVII столітті (її можна зустріти в книгах XVI–XVIII ст). Позначка складалася з надрядкових літер Р та У, при цьому Р була повернута на 90° проти годинникової стрілки, а У писалася поверх неї. Позначка розташовувалася над сумою, до якої належала.

Назва Рубль починає попадатися в новгородських берестяних грамотах ще в XIII ст. До XV століття рубль являв собою срібний зливок і важив (в Москві) близько 100 грам; назва його походить від слова "рубати" (рос. "рубить") — шматок срібла у вигляді палиці вагою в одну гривню (т.зв. "новгородська гривня") розрубався на кілька частин (зазвичай вважається, що на чотири, хоча, скоріше, що на дві), які й називалися рублями. З початком карбування в XV столітті срібних грошей на Московській Русі, рубль перетворився з вагової на лічильну грошову одиницю; з нього карбувалося 100 монет ("денег") вагою трохи менше одного грама кожна, які згодом почали називати копійками.

Запис в HTML
₽
 [ руб. ]
Кодування UNICODE
U + 20BD
Підпишіться на розсилку новин
Отримуйте один лист в день з найважливішими новинами