Індексація зарплати

Індексація заробітної плати — це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

Розрахунок самої індексації, оскільки вона покликана захистити доходи населення від інфляції, ґрунтується на індексі споживчих цін (індексі інфляції), який щомісяця публікується Держстатом України.

Нагадаємо стисло чільні принципи індексації зарплати.
Для індексації заробітної плати необхідно визначити два показники: базовий місяць та коефіцієнт індексації.

  • Базовий місяць — це місяць останнього підвищення окладів.
  • Коефіцієнт індексації обчислюється на базі щомісячних індексів інфляції. Розрахунок ведеться зростаючим підсумком шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим — до перевищення порогу індексації
    з січня 2016 поріг індексації дорівнює 1,03 (або 103%), до цього він становив 1,01 (або 101%)

Отриманий коефіцієнт індексації множиться на розмір зарплати в межах прожиткового мінімуму для працездатних громадян (тобто, фактично на розмір прожиткового мінімуму). Якщо ж заробітна плата менша за прожитковий мінімум, коефіцієнт слід множити на розмір зарплати.

Нарахування індексації здійснюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому Держстатом опубліковано індекс інфляції. Слід врахувати, що в поточному місяці публікується індекс інфляції за попередній місяць. Наприклад: у березні публікується індекс за лютий і, якщо поріг індексації перевищено за підсумками лютого, то індексуватися з урахуванням отриманого індексу буде заробітна плата за квітень.

Для проведення подальшої індексації (тобто, для розрахунку індексованої зарплати на чергові місяці) розрахунок коефіцієнта індексації триває з наступного місяця за тим, в якому був перевищений поріг індексації. Не будемо зосереджувати увагу на зайвих подробицях, адже результат можна швидко отримати за допомогою нашого калькулятора:

 Калькулятор індексації зарплати 
Базовий місяць
Розмір зарплати грн.
Місяць індексації

Підпишіться на розсилку новин
Отримуйте один лист в день з найважливішими новинами