Знак долара США

Долар ( Dollar )

$

Долар — грошова одиниця США, та ще й багатьох інших країн. Знак долара використовується для позначення не тільки американського долара, але й валют інших країн, що мають таку ж назву. Інколи до цього символу додаються додаткові провідні літери для позначення належності до тієї чи іншої країни (хоча часом знак $ використовується і без цих літер).

Країна Код Позначення
США USD $
Австралія AUD A$, AU$
Багами BSD B$
Барбадос BBD Bds$
Беліз BZD BZ$
Бруней BND B$
Східно-карибський басейн XCD EC$
Гаяна GYD G$
Гонконг HKD НК$
Кайманові Острови KYD $
Намібія NAD N$
Соломонові Острови SBD SI$
Тринідад і Тобаго TTD TT$
Тувалу TVD $
Фіджі FJD FJ$
Канада CAD C$
Ліберія LRD L$
Нова Зеландія NZD NZ$
Сінгапур SGD S$
Суринам SRD $
Самоа WST WS$
Тайвань TWD NT$
Ямайка JMD $

Окрім доларових валют, ця позначка $ вживається ще для позначення такої грошової одиниці, як песо (за винятком філіппінського песо).

Валюта Код Позначення
Аргентинський песо ARS $
Чилійський песо CLP $
Колумбійський песо COP $
Кубинський песо CUP $MN, $
Домініканський песо DOP RD$, $
Мексиканський песо MXN Mex$, $
Уругвайський песо UYU $

До того, символ долара використовується також в позначенні деяких інших валют:

Валюта Код Позначення
Бразильський реал BRL R$
Нікарагуанська кордоба NIO C$
Португальське ескудо PTE $
Ескудо Кабо-Верде CVE Esc, $
Тонганська паанга TOP T$, PT

Назва Долар походить від на перший погляд абсолютно несхожого на нього слова Йоахімшталер — назви монети XVI століття, що карбувалася біля срібної шахти в Йоахимштале, або Яхиміві, на території сучасної Чехії. Невдовзі його скоротили до талера, а данці перетворили на далер. Згодом англійці змінили його вимову на більш співзвучний їм долар. В Англії XVII–XVIII ст. доларами називали будь-які срібні монети, схожі на талер. E.g.:

...Sweno, the Norways' king, craves composition.
Nor would we deign him burial of his men
Till he disbursed at Saint Colme’s Inch
Ten thousand dollars to our general use.
W.Shakespeare, «Macbeth»
$ - варіанти накреслення
Варіанти накреслення знака долара

Позначка долару являє собою латинську літеру S, перекреслену двома вертикальними рисками. Оскільки дві тонких риски досить кепсько друкуються в дрібних кеглях шрифтів, зазвичай вживається версія цього знака з однією вертикаллю. Вважається, що для песо цей знак повинен завжди використовуватися з двома рисами, але й від цього також часто відходять.

Історія походження знака долара темна, а сенс його непевний. За два століття існування долара з'явилося безліч різних версій.

  • Найімовірнішою вважається версія походження від іспанського скорочення P's., що позначало песо або піастр. Від P годом залишилася тільки вертикальна риса (з метою швидкості запису), а S залишилося для неї фоном.
  • Іноді вважають, що перекреслена S — це не що інше, як залишки від перекресленої вісімки. У Північній Америці для грошових розрахунків тоді широко користувалися іспанськими реалами, які важили (і коштували) 1/8 англійського фунту та звались "осьминами" (piece of eight). А подвійне перекреслення бере початок від традиції європейських переписувачів позначати таким чином скорочення.
  • Чергова версія стверджує, що знак долара — це стилізований герб іспанської королівської родини (два Геркулесови стовпи, переплетені стрічкою).
  • Ще один "іспанський відбиток" у версіях про походження знака говорить про те, що, коли іспанці вивозили золото та срібло з американських колоній у зливках, вони ставили на них знак S (по початковій літері назви країни — Spain). Після прибуття зливків в Іспанію на них наносили вертикальну риску, а при відправленні в колонії — ще одну.
  • Найбільш патріотично налаштовані американці стверджують, що знак утворився шляхом накладення букв U и S (United States). Ця версія свого часу активно поширювалась американською письменницею Айн Ренд.
  • Близька до попередньої "срібна" версія, згідно з якою літери S и U позначають скорочення від "Silver Unit".
  • Зустрічається також "римська" версія, що пояснює походження знака від позначення давньоримської грошової одиниці "сестерцій" (Sestertius). Він позначався літерами LLS (або lls). Ця абревіатура розшифровується як Libra-Libra-Semis, тобто — два з половиною фунта. При скороченому написанні дві літери ll накладалися на S і виходив нібито знак долара.
  • Є ще екзотична версія, що пояснює походження цього загадкового знака від зміненого реверсу австрійського талера — розп'ятий Ісус та зміюка, що обвиває хрест.
  • Згадаємо, нарешті, і про зовсім тривіальну версію, що виводить знак долара від шилінга, який позначався літерою S (скор. від Shilling), іноді "підсиленою" вертикальною лінією.

Загальновживана практика написання знака долару попереду грошової суми — традиція, успадкована американцями від англійців, які з давніх-давен ставили знак фунту спереду.

Запис в HTML
$  (клавіатурний символ)
Кодування UNICODE
U + 0024
Підпишіться на розсилку новин
Отримуйте один лист в день з найважливішими новинами